Jeśli masz mózg wielkości tic-taca i lubisz głupio chichotać, pooglądaj sobie, bo mógłbyś robić coś gorszego.

     AND NOW...
     LATAJĄCY CYRK
     MONTY PYTHONA
Latający Cyrk Monty Pythona - Seria pierwsza / Odcinek nr 6
 
 "ŚWIAT  SZTUKI"
JOHANN  GAMBOLPUTTY...  VON  HAUTKOPF  Z  ULM


IT'S MAN Michael Palin
MĘŻCZYZNA Michael Palin
ARTUR FIGGIS Graham Chapman
KARL GAMBOLPUTTY Terry Jones
REPORTER John Cleese
WIKING John Cleese(park; na pierwszym planie telefon; w tle krzaki, z których wychodzi It's Man i podbiega do telefonu; podnosi słuchawkę i...)

IT'S MAN
Oto...

(odkłada słuchawkę i odbiega od kamery; animowana czołówka; cięcie)

NAPIS:
ZA TYDZIEŃ

NAPIS:
JAK ZARZUCAĆ WĘDKĘ

NAPIS:
W TYM TYGODNIU

NAPIS:
SPRAWY BIEŻĄCE
BBC OTRZYMUJE CYNK Z BUDAPESZTU

NAPIS:
Każdy z tych napisów
Kosztuje 12 szylingów i 6 pensów


(cięcie; studio telewizyjne z prezenterem, na tle którego pojawiają się kolejno napisy)

NAPIS:
ARTUR FIGGIS


(po chwili)

NAPIS:
TEN SAM PO CHWILINAPIS:
Koszt samych napisów wyniósł już
4 funty, 7 szylingów i 6 pensów

NAPIS:
Nie wliczając tego


(spoza kadru wchodzi zafascynowany mężczyzna z kartką w ręce)


MĘŻCZYZNA
Zgrabnie pan to zagrał, panie Figgis. Mogę prosić o autograf?

ARTUR FIGGIS
Oczywiście.

ANIMACJA

(cięcie; ręka pisząca tekst: "Z najlepszymi życzeniami Artur Figgis"; kiedy kończy pisać pojawia się, niczym zamotany kłębek włóczki, linia narysowana piórem; ręka z piórem usiłuje trafić motek; cięcie; motek porusza się po notowaniach giełdowych; cięcie; motek porusza się po wykresie giełdowym; cięcie; po mapie; w tym czasie otwarta dłoń usiłuje przygnieść motek, jak natrętną muchę; na mapie dłoń przygniata motek i łapiąc go; cięcie; ręka wrzuca motek do lufy armatniej; odgłos wrzucanej monety do metalowego pojemnika; pada wystrzał z armaty; z lufy wylatuje rzeźba Michała Anioła "Dawid", ląduje i staje w prawidłowej pozycji na tle zachodzącego słońca; pojawia się napis: ŚWIAT SZTUKI; muzyka poważna)

KONIEC ANIMACJI

(cięcie; studio; Figgis jak poprzednio)


ARTUR FIGGIS
Beethoven,.Mozart, Chopin, Liszt, Brahms, Majtki... Przepraszam... Schumann, Schubert, Mendelssohn i Bach. Nieśmiertelne nazwiska. Jednak nazwiska pewnego kompozytora nie umieszczono wśród największych. Dlaczego nikt nie zapamiętał nazwiska Johanna Gambolputty de von Ausfern-schplenden-schlitter-crasscrenbon-fried-digger-dangle-dungle-burstein-von-knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty-spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelterwasser-kürstlich-himbleeisen-bahnwagen-gutenabend-bitte-eine-nürnburger-bratwustle-gerspurten-mit-zweimache-luber-hundsfut-gumberaber-shönendanker-kalbsfleisch-mittler-raucher von Hautkopft z Ulm. Żeby oddać sprawiedliwość temu człowiekowi, którego nazwisko wielu uważa za największe, w niemieckiej muzyce barokowej, przedstawiamy dziś sylwetkę Johanna Gambolputty de von Ausfern-schplenden-schlitter-crasscrenbon-fried-digger-dangle-dungle-burstein-von-knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty-spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelterwasser-kürstlich-himbleeisen-bahnwagen-gutenabend-bitte-eine-nürnburger-bratwustle-gerspurten-mit-zweimache-luber-hundsfut-gumberaber-shönendanker-kalbsfleisch-mittler-raucher von Hautkopft z Ulm. Najpierw przedstawimy państwu wywiad z jego jedynym żyjącym krewnym, Karlem Gambolputty de von Ausfern...

(cięcie; polana leśna; reporter z mikrofonem oraz siwy starzec - Karl Gambolputty - siedzą na ogrodowych, składanych krzesłach)KARL GAMBOLPUTTY
(cicho i powoli, z wyraźnym wysiłkiem)

O ja. Kiedy poznałem Johanna Gambolputty de von Ausfern-schplenden-schlitter-crasscrenbon-fried-digger-dangle-dungle-burstein-von-knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty-spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelterwasser-kürstlich-himbleeisen-bahnwagen-gutenabend-bitte-eine-nürnburger-bratwustle-gerspurten-mit-zweimache-luber-hundsfut-gumberaber-shönendanker-kalbsfleisch-mittler-raucher von Hautkopft z Ulm, przebywał ze swoją żoną, Sarą Gambolputty de von Ausfern...

REPORTER
Przepraszam. Pozwoli pan, że się wtrącę Herr Gambolputty de von Ausfern-schplenden-schlitter-crasscrenbon-fried-digger-dangle-dungle-burstein-von-knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty-spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelterwasser-kürstlich-himbleeisen-bahnwagen-gutenabend-bitte-eine-nürnburger-bratwustle-gerspurten-mit-zweimache-luber-hundsfut-gumberaber-shönendanker-kalbsfleisch-mittler-raucher von Hautkopft z Ulm i zapytam szybko czy pamięta pan jakiś szczegół z życia Johanna Gambolputty de von Ausfern-schplenden-schlitter-crasscrenbon-fried-digger-dangle-dungle-burstein-von-knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty-spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelterwasser-kürstlich-himbleeisen-bahnwagen-gutenabend-bitte-eine-nürnburger-bratwustle-gerspurten-mit-zweimache-luber-hundsfut-gumberaber-shönendanker-kalbsfleisch-mittler-raucher von Hautkopft z Ulm.(w trakcie wypowiedzi reportera, Karl wyraźnie słabnie i mimo tego, że reporter przyśpieszył znacznie wypowiadanie nazwiska, kiedy skończył, Karl opadł bezwładnie na krześle; reporter delikatnie stuka palcami w kolano Karla, następnie wstaje z krzesła, z bliska przygląda się twarzy Karla; podchodzi bliżej i przykłada głowę do klatki piersiowej starca; staje prosto, odrzuca na bok mikrofon i wychodzi z kadru; po chwili wraca z łopatą; zaczyna kopać; cięcie; studio; Figgis jak poprzednio)

ARTUR FIGGIS
Był to program poświęcony Johannowi Gambolputty...(cięcie; wiking)

WIKING
...de von Ausfern-schplenden-schlitter ...

(cięcie; mężczyzna w swetrze)

MĘŻCZYZNA
...crasscrenbon-fficd-digger-dingle-dangle-dongle...(cięcie; rycerz w zbroi)

RYCERZ W ZBROI ...dungle-burstein-von-knacker-thrasher...

(po następnych cięciach ukazują się różne animowane postacie według poniższej kolejności)MONA LISA
...apple-banger-horowitz-ticolensic...

LON CHANEY *)
...grander-knorty-spelltinkle.

POLICJANT
...grandlich...

ŚWINIA
...grumblemeyer...

POLICJANT
...spelterwasser...CZARNY KNUR
...kurstlich-himbleeisen...

(amorek z obrazu Botticellego)

AMOREK
...bahnwagen-gutenabend...

(średniowieczne małżeństwo z obrazu)

MAŁŻEŃSTWO
...bitte-ein-nürmburger...

(obraz rodzinny)

RODZINA
...bratwurstle...

(obraz z siedzącym mężczyzną-lekarzem przy umierającym dziecku)

LEKARZ
...gerspurten...

(dwie postaci - biskup i święty, ze średniowiecznego obrazu)

BISKUP i ŚWIĘTY
...mitz-weimache-luber-hundsfut...

(dwóch tańczących mężczyzn w białych garniturach, jak z rewii)

TANCERZE
...gumberaber-schönendanker...

(trzy nagie kobiety)

KOBIETY
...kalbsfieisch...

(czarno-biała fotografia drużyny krykieta)

DRUŻYNA KRYKIETA
...mittler-aucher...

POLICJANT
...von Hautkopf...

(cięcie; studio z Arturem Figgisem)

ARTUR FIGGIS
...z Ulm.

ANIMACJA

(cięcie; rzeźba Michała Anioła "Dawid"; spoza kadru wysuwa się bardzo długa ręka, która usiłuje zerwać listek figowy okrywający genitalia Dawida; Dawid klepie rękę, a potem walczy z nią o listek; cięcie; zbliżenie na listek figowy; listek zostaje zdjęty, a pod listkiem, między nogami Dawida, znajduje się męska, łysa głowa)
GŁOWA
Stop! Nie wolno pokazywać w telewizji takich sprośności!

(na rysunku zostaje odbita pieczęć "OCENZUROWANO"; obraz zostaje przesunięty do góry przez policjanta, który stoi na tle domków)

POLICJANT
Muszę się wtrącić. Nie wolno pokazywać takich świństw na ulicy... Na ulicy powiadam...(podjeżdża armata i odstrzeliwuje policjantowi głowę; z bezgłowego tułowia, przy dźwiękach kasy sklepowej, wysuwa się tablica nagrobna z napisem R.I.P.; najazd na okna domu w tle; cięcie)

KONIEC ANIMACJI
ciąg dalszy odcinka nr 6

*) Lon Chaney - aktor kina niemego, zwany "człowiekiem o tysiącu twarzach", jedna z pierwszych gwiazd horrorów. /przyp. I.Siwek/
Źródło: Kostnica - Polski Serwis Grozy

Tłumaczenie: Tomasz Beksiński... z Ulm
Tłumaczenie dodatkowe lub alternatywne: Ireneusz Siwek... z Ulm
Spisał i zHTMLizował: Ireneusz Siwek... z Ulm

do góry

  © 2004 Ireneusz Siwek