Czego dusza zapragnie
zobacz więcej plakatów

 

CZEGO DUSZA ZAPRAGNIE

Absolutely Anything
 

Reżyseria
 
Terry Jones
 
 
Scenariusz
 
Terry Jones
Gavin Scott
 
 
Obsada
 
Simon Pegg … Neil Clarke
Kate Beckinsale … Catherine
Sanjeev Bhaskar … Ray
Rob Riggle … Grant
Eddie Izzard … dyrektor szkoły
Joanna Lumley … Fenella
Robin Williams … pies Dennis (głos)

oraz

John Cleese
Terry Gilliam
Eric Idle
Terry Jones
Michael Palin

jako Międzygalaktyczna Rada Istot Wyższych (głosy)

 
 
Muzyka

George Fenton
 

Zdjęcia
 
Peter Hannah
 
 
Montaż
 
Julian Rodd
 
 
Scenografia i kostiumy
 
James Acheson
 
 

Producenci wykonawczy
 
Chris Chesser
Jason Garrett
Mike Medavoy
David Rogers
Edward Simons
 

 
Produkcja
 
Bill Jones
Ben Timlett

 
 
zobacz pełną obsadę i twórców

 

Copyright © 2015
BILL AND BEN PRODUCTION

 

 
Gatunek:
 
komedia, science-fiction
 

 
Kraj produkcji:
 
Wielka Brytania, USA
 

Data premiery:
 
14 sierpnia 2015 (Polska)
12 sierpnia 2015 (Świat)
 

Czas projekcji:
 
85 minut
 

stat4u

Oglądaj!

Nie bądź obojętny!

Edno

Ubik


   
 

Ciekawostki


CZEGO DUSZA ZAPRAGNIE
 
(2015)

 
 

Ciekawostki związane z filmem "Czego dusza zapragnie"

 
 
Wszechstronnie uzdolniony aktor i komik, Robin Williams, podłożył w filmie głos psu imieniem Dennis. Terry Jones w wywiadzie dla The Guardian powiedział: "Byłem w Los Angeles odebrać jakąś nagrodę. Williams siedział w pierwszym rzędzie, więc przy okazji zapytałem go, czy zagrałby psa. Znaliśmy się wcześniej, kilka razy spotkałem go na kolacji u Terry'ego Gilliama. Wysłałem mu scenariusz, a on powiedział: 'Urodźmy to dziecko!' ". Była to ostatnia dubbingowa rola tego aktora. Robin Williams popełnił samobójstwo 11 sierpnia 2014 roku.
 
 
Jest to pierwszy film od czasu "Sensu życia według Monty Pythona" (1983), w którym zagrali wszyscy pozostali przy życiu członkowie grupy Monty Pythona. Poprzednią próbą zebrania wszystkich Pythonów w jednym filmie była komedia Terry'ego Jonesa "O czym szumią wierzby" (1996). Jedynym Pythonem, który nie wziął wówczas udziału w filmie Jonesa był Terry Gilliam. Jak twierdzi Terry Jones, "Czego dusza zapragnie" jest prawdopodobnie ostatnim już filmem, w którym spotykają się wszyscy pozostali przy życiu Pythoni.
 
 
Jak wspomina Terry Jones, scenariusz filmu przejrzał Douglas Adams, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru angielski pisarz science-fiction. Za najzabawniejsze pisarz uznał sceny z psem Dennisem.
 
 
Jest to pierwszy od 19 lat pełnometrażowy film fabularny wyreżyserowany przez Terry'ego Jonesa.
 
 
Terry Jones bardzo chciał, by w filmie udział wzięła cała piątka pozostałych przy życiu Pythonów. Eric Idle przez długi czas odcinał się od tego projektu, zaś zapytany, czy istnieje choćby cień szansy, że weźmie udział w filmie, odpowiedział na Twitterze, cytuję: "No fucking way!". Wczesne plakaty filmu "Czego dusza zapragnie", jakie pojawiły się w Internecie nie uwzględniały jego nazwiska (zobacz: Galeria plakatów i okładek). W 2014 roku Eric zmienił zdanie i dołączył do obsady filmu.
 
 
W filmie wystąpiła Judy Loe (matka Kate Beckinsale). Nie jest to pierwsza współpraca tej aktorki z Pythonami na planie filmowym. Wcześniej zagrała pielęgniarkę w filmie "Sens życia według Monty Pythona" (1983). Wystąpiła także w jednym z odcinków "Nie ma mitu bez kitu" (1977) Michaela Palina i Terry'ego Jonesa (odcinek "The Curse of the Claw").


Benedict Cumberbatch i Gemma Arterton byli pierwotnie brani pod uwagę jako kandydaci do ról Neila i Catherine.
 
 
Jak twierdzi Terry Jones, inspirację dla scenariusza stanowiło opowiadanie H. G. Wellsa "The Man Who Could Work Miracles" ("Człowiek, który umiał czynić cuda").
 
 
Światowa premiera filmu została ustalona na dzień pierwszej rocznicy ogłoszenia śmierci Robina Williamsa.
 
 
Występujący w filmie Simon Pegg, Sanjeev Bhaskar oraz Eddie Izzard to aktorzy-komicy, którzy sami są wielkimi fanami Pythonów i których twórczość często inspirowana jest właśnie twórczością Monty Pythona. Cała trójka pojawiła się w cyklu dokumentalnym "Monty Python: Prawie prawda" ("Monty Python: Almost the Truth") z 2009 roku.
 
 
Simon Pegg kocha psy, dzięki czemu jego współpraca z psem Mojo (który w filmie gra psa imieniem Dennis) układała się wyśmienicie. Dodatkowo Mojo bardzo polubił Simona.
 
 
Grupa Monty Pythona od zawsze znana była z zaciekłej walki z cenzurą. W przypadku tego filmu Terry Jones zgodził się na ocenzurowanie znacznej części wulgaryzmów, dzięki czemu film dozwolony jest w Wielkiej Brytanii dla widzów od 12 roku życia. W Polsce film dozwolony jest dla widzów od lat 13.
 
 
Pierwsza wersja scenariusza powstała już dawno, a zdjęcia do filmu planowano nakręcić jakieś osiem lat temu. Niestety w 2003 roku, kiedy film był dopiero w planach, do kin wszedł "Bruce Wszechmogący" (w roli głównej Jim Carrey) poruszający bardzo podobną tematykę. Do tego bardzo kiepska dystrybucja wcześniejszego filmu Terry'ego Jonesa "O czym szumią wierzby" niemal całkowicie zniechęciła Jonesa do reżyserii. Teraz, kiedy "Bruce..." powoli popada w zapomnienie, Terry mógł podejść na świeżo do tematu bez ryzyka porównywania obu produkcji.
 
 
Za produkcję filmu odpowiada wytwórnia Bill and Ben Productions założona w 1998 roku przez Billa Jonesa (syna Terry'ego Jonesa) oraz Bena Timletta. Wytwórnia zajmuje się produkcją, reżyserią i montażem niezależnych filmów fabularnych, dokumentalnych i muzycznych wideoklipów. Wytwórnia już wcześniej zajmowała się produkcjami związanymi z Monty Pythonem. W 2012 roku wyprodukowała animowany film "Autobiografia kłamcy: (Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana", a w 2009 roku dokumentalny serial "Monty Python: Prawie prawda" ("Monty Python: Almost the Truth"), za który otrzymała dwie nominacje do nagrody Emmy (za reżyserię i produkcję). Poza filmem "Czego dusza zapragnie" wytwórnia wyprodukowała w 2014 roku także "Boom Bust Boom", dokumentalny film  Terry'ego Jonesa, który w zabawny i przystępny sposób wyjaśnia widzom zasady działania ekonomii, boomów gospodarczych, krachów i zjawiska kryzysu. Oprócz tego wytwórnia przemontowała film "Eryk Wiking" (1989) Terry'ego Jonesa, zaś zmontowaną na nowo wersję nazwano żartobliwie "wersją reżyserską syna reżysera".
 
 
 

Opracował:
J. M. Masłowski (Julius Caligo)
 

 
 
 


do góry

 
www.modrzew.kfubik.pl   © Julius Caligo 2015