Jeśli masz mózg wielkości tic-taca i lubisz głupio chichotać, pooglądaj sobie, bo mógłbyś robić coś gorszego.

John Marwood Cleese

Terry Gilliam

Terry Jones

Graham Chapman


 


28 lutego 2014 roku

Edn8 zżarł8 śr8du - 8. ROCZNICA FORUM
www.montypython.fora.pl

"Jak ten czas leci" - to cholernie oklepane stwierdzenie, jednak ciężko uwierzyć, że minęło już 8 lat. 28 lutego 2006 roku, młode fanki Pythonów z Poznania (LindorieArien) założyły pierwsze w Polsce forum poświęcone twórczości Monty Pythona. Nazwa forum pochodziła z kultowego skeczu o Hiszpańskiej Inkwizycji w kultowym tłumaczeniu Tomasza Beksińskiego i brzmiała:

EDNO ZŻARŁO ŚRODU.

Z okazji ósmej (podwójnie okrągłej, wszak w ósemce są dwa kółka) rocznicy Janosz Dobrosz przygotował specjalną animację.

Nie było to pierwsze miejsce wymiany myśli, w którym polscy fani Monty Pythona mogli powymieniać się spostrzeżeniami na temat grupy i jej twórczości lub też po prostu pogadać o pierdołach.

Swego czasu działała lista mailingowa Modrzewia, która na swoim koncie ma scenariusz "Modrzewiowych Krzyżaków", który stanowił pewną inspirację dla filmu "1409. Afera na zamku Bartenstein". Niestety od pewnego momentu w listę dyskusyjną zaczął wkradać się chaos. Brak odpowiedniej moderacjii, konflikty wewnętrzne i coraz częstsze spamowanie przez boty o nickach typu "wetpussy18" dopełniły swego, aż któregoś dnia lista po prostu zamilkła. Był też kanał IRC #modrzew (być może nadal jest - jeśli ktoś coś wie, dajcie znać).

Potem było Grono.net, na którym pojawiły się pierwowzory obecnych for, czyli tzw. grona tematyczne. Jednym z takich gron tematycznych było bardzo popularne grono o Monty Pythonie. Początkowo pojawiały się tam porządnie napisane tematy i ciekawe dyskusje. Do tego grona należał między innymi Marek Grabie (margrabia) oraz kilka innych osób związanych z polskim kabaretem. Im więcej jednak dołączało się "użyszkodników", tym więcej pojawiało się spamu i tematów zupełnie nie związanych z Pythonami. Z tygodnia na tydzień zawartość Monty Pythona w Monty Pythonie malała, aż w pewnym momencie osiągała zaledwie jakieś 20% owego grona tematycznego. Jednak to właśnie na Gronie dowiedziałem się o nowopowstałym forum o chwytliwej nazwie Edno żżarło środu (będącej skróconą wersją frazy "Jedno z żaren wypadło z mimośrodu").

Forum Edno chwyciło. Do końca 2006 roku liczyło ponad stu zarejestrowanych forumowiczów (obecnie jest ich 424, choć jak to bywa na forach, gros z nich jest nieaktywna). Tu, w odróżnieniu od Grona, można było przejrzyście poukładać tematy w oddzielne subfora, a na tematy niezwiązane z Monty Pythonem utworzyć Hyde Park. Ludzie związani z Modrzewiem (Julius Caligo, czyli ja i Janosz Dobrosz) pojawili się na Edno niemalże na samym początku i od razu zostali mianowani moderatorami. Ja natomiast zostałem wkrótce również administratorem, żeby pomóc Lindzie i Arien w utrzymaniu porządku na forum, rozwiązać niektóre problemy techniczne oraz wprowadzić w życie garść nowych pomysłów i usprawnień. Po jakimś czasie przekazałem administratorską pałeczkę forumowiczce Ziggy, która wraz z grupą People's Front of Judea trzyma pieczę nad forum po dziś dzień, ja zaś udałem się na zasłużoną adminową emeryturę, zostawając forum niekiedy na całe miesiące, jednak wiedziałem, że pozostawiam je w dobrych rękach. Od 2011 roku Edno posiada także swą stronę na facebooku.

W pierwszym roku istnienia Edno, a dokładnie 25 września 2006 roku do forum dołączył ówczesny własciciel Modrzewia, Ireneusz Siwek, który otrzymał od Edno status honorowego moderatora. Tego też dnia na Modrzewiu pojawił się link do forum i rozpoczęła się współpraca pomiędzy serwisami, która to współpraca trwa do dziś. Edno nie jest i nigdy nie było oficjalnym forum Modrzewia, jednak uznało ów serwis za swego honorowego patrona. Obecnie większość osób, które wspierają swą pomocą nasz serwis (m.in. Janosz, Killer Rabbit i Dawidsu) są jednocześnie aktywnymi i wieloletnimi forumowiczami Edno zżarło środu.

Na Edno bywa różnie (raz poprzecznie, raz podłużnie). Bywają zarówno czasowe wzloty, jak i spadki zainteresowania owym forum, jednak niewątpliwym pozostaje fakt, że według wszelkich źródeł jest to największe polskie forum o Monty Pythonie i stanowi pokaźną kopalnię wiedzy na temat tej grupy, dzięki czemu jest wspaniałym uzupełnieniem materiałów znajdujących się na Modrzewiu. Moderatorzy są niezwykle przyjaźni i bardzo wyrozumiali, co wcale nie oznacza, że nie potrafią utrzymać porządku. Nie podlega również dyskusji fakt, że to wsparcie i determinacja aktywnych forumowiczów z Edno doprowadziło do reaktywacji Modrzewia, za co im wszystkim w tym miejscu dziękuję.

Tak więc zapraszam wszystkich na www.montypython.fora.pl

(Warto jest się zarejestrować, ponieważ istnieją tam subfora dostępne wyłącznie zarejestrowanym użytkownikom)
 

Julius Caligo
a prywatnie Szkot na Koniu
 

P.S. Na koniec chciałbym zaprezentować historyczny zapis filmowy spotkania niezwykle kreatywnego reprezentanta Edno (Mitom) z Terrym Gilliamem, które miało miejsce we Wrocławiu 2011 roku podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty.

(spotkanie odbyło się w języku angielskim,
jednak istnieje możliwość włączenia polskich napisów)
 

A teraz coś z zupełnie innej beczki...
Młodość, entuzjazm, Edno, Gilliam i ZŁOTA MĄKA!
Czego chcieć więcej?
 


 


Poprzedni

Powrót

Następny


do góry

Eric Idle

Michael Palin

Carol Cleveland

Nie bądź obojętny!

  stat4u

www.modrzew.kfubik.pl   © Julius Caligo 2014