Jeśli masz mózg wielkości tic-taca i lubisz głupio chichotać, pooglądaj sobie, bo mógłbyś robić coś gorszego.

John Marwood Cleese

Terry Gilliam

Terry Jones

Graham Chapman


 


18 stycznia 2014 roku

THE ZERO THEOREM

Powrót Pythonów na scenę nie jest jedynym oczekiwanym przez nas wydarzeniem tego roku. Drugim takim wydarzeniem jest najnowszy film Terry'ego Gilliama "The Zero Theorem". Co prawda światowa premiera miała miejsce w roku ubiegłym na Festiwalu Filmów w Wenecji, zaś w Polsce film można było zobaczyć już 16 listopada 2013 roku na Camerimage Festival w Bydgoszczy, to jednak szerszemu gronu polskich kinomaniaków dane będzie go ujrzeć dopiero na wiosnę 2014 roku. 

Jak donosi serwis filmowy Filmweb: "Historia skupia się na ekscentrycznym samotniku imieniem Leth (Christoph Waltz), który jest równocześnie komputerowym geniuszem. Zmagając się z egzystencjalnym lękiem, pracuje nad tajemniczym projektem. Celem przedsięwzięcia jest odkrycie sensu istnienia, bądź ewentualnego jego braku. Postępy w misji uniemożliwia Management (Matt Damon), nieustannie starając się rozproszyć naukowca i odwrócić jego uwagę od zadania. Aby dopiąć swego, wysyła mu towarzysza - uwodzicielską nastolatkę Bainsley (Mélanie Thierry)."

Ze względów finansowych plan filmowy umiejscowiono w Bukareszcie. Jak utrzymuje sam Terry Gilliam, jest to jego najtańszy film od czasu "Bandytów czasu". Oglądając zdjęcia z planu oraz fragmenty filmu trudno oprzeć się wrażeniu, że film jest swoistym powrotem do orwellowskiego klimatu z niezwykle dobrze przyjętego przez krytykę filmu "Brazil". Widać też tę niezwykłą dbałość o szczegóły i drobne smaczki, dzięki którym tak bardzo cenimy styl filmów Terry'ego Gillama. Scenografia z dodanymi do niej efektami w postaci wszędobylskich reklam oraz charakteryzacja aktorów (np. Matt Damon w roli "Kierownictwa", czy może raczej "Dyrektoratu") robią naprawdę duże wrażenie.

Czy film okaże się zaskoczeniem, czy rozczarowaniem roku, przekonamy się już wkrótce. Drobna rada: jeśli podejdziemy do tego filmu bez wygórowanych oczekiwań, unikniemy rozczarowań i możemy się naprawdę mile zaskoczyć.

 

Julius Caligo
a prywatnie Szkot na Koniu

 

Poniżej przedstawiamy udostępniony w sieci fragment filmu oraz oficjalny zwiastun:
 

 


 


Poprzedni

Powrót

Następny


do góry

Eric Idle

Michael Palin

Carol Cleveland

Nie bądź obojętny!

  stat4u

www.modrzew.kfubik.pl   © Julius Caligo 2014