Jeśli masz mózg wielkości tic-taca i lubisz głupio chichotać, pooglądaj sobie, bo mógłbyś robić coś gorszego.

John Marwood Cleese

Terry Gilliam

Terry Jones

Graham Chapman


 

16 grudnia 2014 roku

"ABSOLUTELY ANYTHING" I "BOOM BUST BOOM"
- NOWE PROJEKTY TERRY'EGO JONESA

Wielokrotnie wspominaliśmy w naszym serwisie, że Terry Jones powrócił do reżyserii. Oprócz komedii SF "Absolutely Anything", do udziału w której zaprosił pozostałych Pythonów, również w tym roku Jones wyreżyserował dokumentalny film "Boom Bust Boom" tłumaczący w przystępny sposób mechanizmy działania ekonomii. Oba filmy znajdują się obecnie w fazie post-produkcji. 

Jak przewidywaliśmy, premiera filmu "Absolutely Anything" została przesunięta na przyszły rok. Film opowiada historię nauczyciela, Neila Clarke'a, który odkrywa u siebie, dane mu przez kosmitów, magiczne moce. Kręcenie filmu ruszyło pełną parą w marcu tego roku. Na szczęście nie będzie to film animowany, jak początkowo planowano, tylko "live action comedy" z elementami animacji komputerowej.

Obsada jest bardzo obiecująca. Główne role ludzkie zagrają Kate Beckinsale oraz aktorzy-komicy, którzy sami są wielkimi fanami Pythonów i których twórczość często inspirowana jest właśnie twórczością Monty Pythona (Simon Pegg, Sanjeev Bhaskar, Eddie Izzard - cała trójka pojawiła się w cyklu dokumentalnym "Monty Python: Prawie prawda"). W filmie pojawi się także inna osoba związana w pewien sposób z Pythonami, a mianowicie Judy Loe (matka Kate Beckinsale), która zagrała wcześniej w "Sensie życia wg Monty Pythona" oraz w jednym z odcinków "Nie ma mitu bez kitu" Terry'ego Jonesa i Michaela Palina.

Co jednak może najbardziej zainteresować fanów grupy, kosmici przemówią głosami samych Pythonów. Gadającemu psu natomiast głosu użyczył wszechstronny aktor i znakomity komik, Robin Williams. Mimo tych wszystkich powiązań z grupą, filmu nie należy odbierać w kategoriach nowego filmu Monty Pythona (jak go szumnie określiły przed kilku laty media), tylko jako nowy film Terry'ego Jonesa z gościnnym udziałem Pythonów.

Ostatnio w wielu artykułach na temat produkcji pojawia się też nazwisko Erica Idle'a, który zaledwie rok temu całkowicie odcinał się od tego projektu, a zapytany, czy jest choćby cień szansy na to, by wziął w nim udział, odpowiedział (cytuję): "No fucking way!". Niestety nigdzie nie znalazłem oficjalnego potwierdzenia, że Eric faktycznie dołączył do obsady filmu (postaram się takie potwierdzenie zdobyć). Wiadomo jest, że Jonesowi bardzo zależało na udziale Idle'a w jego nowym filmie. Niewykluczone, że na fali reaktywacji Monty Pythona Eric zmienił zdanie. Pythoni znani są z tego, że zmieniają zdanie, szczególnie Eric, jeśli wyczuje w tym kasę (wszak sam siebie określa mianem Greedy Bastard). Poza tym z racji reaktywacji grupy ruszył wreszcie tyłek poza Stany i mógł faktycznie wziąć udział w filmie niejako przy okazji. Wcześniej głównym argumentem przeciw dołączeniu do obsady był dzielący Erica Idle'a od reszty Pythonów wielki ocean.

Po samobójczej śmierci Robina Williamsa, zarówno media, jak i fani zaczęli zastanawiać się, czy Robin w pełni ukończył swą dubbingowaną rolę. Na szczęście Terry Jones potwierdził, że wszystkie prace nad dubbingiem zostały zakończone. Niestety jest to najprawdopodobniej ostatnia rola tego niezwykle zabawnego i wszechstronnie utalentowanego aktora.

Kolejną ciekawostką dotyczącą filmu jest fakt, że pierwsza wersja scenariusza powstała już dawno, a zdjęcia do filmu planowano nakręcić jakieś osiem lat temu. Niestety w 2003 roku, kiedy film był dopiero w planach, do kin wszedł "Bruce Wszechmogący" (w roli głównej Jim Carrey) poruszający bardzo podobną tematykę. Do tego bardzo kiepska dystrybucja wcześniejszego filmu Terry'ego Jonesa "O czym szumią wierzby" niemal całkowicie zniechęciła Jonesa do reżyserii. Teraz, kiedy "Bruce..." powoli popada w zapomnienie, Terry mógł podejść na świeżo do tematu bez ryzyka porównywania obu produkcji. Już niedługo przekonamy się, czy w tym przypadku czas zadziałał na korzyść.

"Absolutely Anything" nie jest jedynym tegorocznym projektem reżyserskim Terry'ego Jonesa. Drugim jest pełnometrażowy film dokumentalny "Boom Bust Boom", którego scenariusz Terry napisał do spółki z Theo Kockenem, profesorem ekonomii na Uniwersytecie UV w Amsterdamie.
 

TERRY JONES I THEO KOCKEN ROZMAWIAJĄ O "BOOM BUST BOOM"


 

Idea tego dokumentalnego filmu polega na zabawnym i przystępnym wyjaśnieniu widzom zasad działania ekonomii, boomów gospodarczych, krachów i zjawiska kryzysu. Film łączy ze sobą animację, przedstawienie kukiełkowe i piosenki z żywą grą aktorów (w filmie zagra m.in. John Cusack) oraz komentarzami dziennikarzy i uznanych specjalistów z dziedziny ekonomii. Jak donosi Variety, film zostanie wyświetlony w przyszłym roku w ramach międzynarodowych festiwali filmowych (obecnie trwają rozmowy z agentami poszczególnych festiwali). Zainteresowanym polecamy oficjalną stronę filmu: boombustclick.com.

Za produkcję obu filmów odpowiada wytwórnia Bill and Ben Productions, założona w 1998 roku przez Billa Jonesa (syna Terry'ego Jonesa) i Bena Timletta. Wytwórnia zajmuje się produkcją, reżyserią i montażem niezależnych filmów fabularnych, dokumentalnych i muzycznych wideoklipów. "Absolutely Anything" i "Boom Bust Boom" nie są jedynymi produktami wytwórni związanymi z Pythonami. Wcześniej wytwórnia wyprodukowała animowany film "Autobiografia kłamcy: (Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana" oraz dokumentalny serial "Monty Python: Prawie prawda" (Monty Python: Almost the Truth), za który otrzymała dwie nominacje do nagrody Emmy (za reżyserię i produkcję).
 

Julius Caligo
a prywatnie Szkot na Koniu
 

P.S. Jak obiecaliśmy w jednym z ostatnich newsów, na Modrzewiu pojawił się właśnie całkiem nowy, odświeżony, uaktualniony i ubrany w nową szatę graficzną dział Terry'ego Jonesa, w którym prócz ciekawostek i filmografii pojawił się także wywiad udzielony przez Jonesa w tym roku, jeszcze przed występami Monty Pythona w Londynie. Tym samym zakończyliśmy ujednolicanie działów poszczególnych Pythonów. Wkrótce bierzemy się za kolejne działy.
 


Poprzedni

Powrót

Następny


do góry

Eric Idle

Michael Palin

Carol Cleveland

Nie bądź obojętny!

  stat4u

www.modrzew.kfubik.pl   © Julius Caligo 2014