Jeśli masz mózg wielkości tic-taca i lubisz głupio chichotać, pooglądaj sobie, bo mógłbyś robić coś gorszego.

John Marwood Cleese

Terry Gilliam

Terry Jones

Graham Chapman


 


14 marca 2014 roku

PROPOZYCJE FILMOWE 2014

Wiosnę czuć w powietrzu, choć ostatnie lata pokazały, jak bardzo nieprzewidywalna potrafi być pogoda. Nie zdziwiłbym się, gdyby śnieg, który ponoć ma prószyć w niedzielę, poleżał do połowy kwietnia. Wróćmy jednak do tematu wiosny, bo tej właśnie wiosny do polskich kin wejdzie wyczekiwany przez nas "The Zero Theorem". Znamy już datę polskiej premiery kinowej: 23 maja. To jednak nie koniec filmowych niespodzianek związanych z Pythonami na ten rok.


Zaczniemy od wiadomości, która  ucieszy fanów Monty Pythona z Białegostoku. W najbliższą środę, 19 marca, o godzinie 19:00 w Kinie Forum (ul. Legionowa 5) w ramach Festiwalu Kultury Niezależnej ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? odbędzie się pokaz filmu "(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana" z 2012 roku opartego na książce Grahama Chapmana "Autobiografia Kłamcy". Cena biletu tylko 8 złotych. Co prawda film dostępny jest na DVD i Blu-Ray, zaś pełną jego wersję można obejrzeć także w sieci, to jednak niewielu polskich widzów miało okazję zobaczyć go na dużym ekranie.

Zobacz zwiastun:


 

Kolejna propozycja to komedia science fiction "The Search for Simon" z Carol Cleveland w jednej z głównych ról. Rekomendacją dla tej zwariowanej komedii mogą być wypowiedzi członków grupy Monty Pythona. Terry Jones nazwał ją "Tryumfem!", zaś Michael Palin określił film jako "Very silly!". W filmie wystąpił także Simon Jones, odtwórca roli Arthura Denta z serialu "Autostopem przez galaktykę" wg scenariusza Douglasa Adamsa. Co ciekawe, nazwisko tytułowego poszukiwanego chłopca brzmi również Simon Jones. Jak do tej pory film wyświetlany był jedynie na festiwalach. Na Festiwalu Filmowym w Monako otrzymał nagrodę za najlepszy film pełnometrażowy. Niestety nie jest wiadomo, czy i kiedy zobaczymy go w polskich kinach.

Zobacz zwiastun:


 

Inną naszą propozycją jest wojenny komediodramat telewizyjny "The Wipers Times" z udziałem Michaela Palina w roli generała Mitforda. Jest to oparty na prawdziwej historii film o satyrycznej gazetce wydawanej przez grupę żołnierzy, którzy podczas I wojny światowej znaleźli w ruinach Ypres prasę drukarską. Film, podobnie jak wyżej wspomniany, miał swą premierę w zeszłym roku, jednak jak dotąd nie doczekał się jeszcze polskiej emisji. Być może wkrótce pojawi się na jednym z polskojęzycznych kanałów BBC.

Zobacz zwiastun:


 

Warto też wspomnieć, że na rok 2014 planowana jest premiera komedii science fiction "Absolutely Anything" w reżyserii Terry'ego Jonesa. Jest to historia nauczyciela, który otrzymuje od kosmitów magiczne moce. W filmie wystąpią między innymi brytyjscy aktorzy komediowi tacy jak Simon Pegg ("Hot Fuzz") i Sanjeev Bhaskar ("The Zero Theorem"). Fanów Monty Pythona na pewno zainteresuje fakt, że głosu istotom pozaziemskim użyczą czterej członkowie grupy: Terry Jones, Michael Palin, John Cleese i Terry Gilliam. Film jest dopiero w fazie produkcji, dlatego istnieje możliwość, że data premiery zostanie przesunięta na rok kolejny.

The Showbiz 411 o filmie:


 

Ponadto Terry Gilliam wystąpi w "Jupiter Ascending" ("Jupiter: Intronizacja") rodzeństwa Wachowskich ("Matrix", "Atlas chmur"). Polska premiera filmu planowana jest na 25 lipca. John Cleese natomiast zagra w kolejnej, trzeciej już części południowoafrykańskiej komedii familijnej "Spud". Wielkim nieobecnym Pythonem, zarówno na małym jak i dużym ekranie, wydaje się być w tym roku jedynie Eric Idle.

Wracając do "The Zero Theorem" Gilliama, jeśli mieszkacie w Wielkiej Brytanii, od dziś możecie oglądać ów film w kinach. W Polsce musimy niestety poczekać aż do maja.

Julius Caligo
a prywatnie Szkot na Koniu
 

P.S. Jeśli chodzi o pracę nad Modrzewiem, by ułatwić Wam nawigację po naszym serwisie, postanowiłem umieścić nowe menu na wszystkich podstronach Modrzewia, także tych, które nie posiadają jeszcze nowej szaty graficznej.

 


Poprzedni

Powrót

Następny


do góry

Eric Idle

Michael Palin

Carol Cleveland

Nie bądź obojętny!

  stat4u

www.modrzew.kfubik.pl   © Julius Caligo 2014