Jeśli masz mózg wielkości tic-taca i lubisz głupio chichotać, pooglądaj sobie, bo mógłbyś robić coś gorszego.

John Marwood Cleese

Terry Gilliam

Terry Jones

Graham Chapman


 


14 lutego 2014 roku

ŚWIĘTY WALENTY - PATRON SZALEŃCÓW

Od kilkunastu lat także w Polsce obchodzony jest dzień Św. Walentego jako patrona zakochanych. Modę ową zapoczątkował prawdopodobnie emitowany przed laty popularny w Polsce serial "Cudowne lata", a następnie rozpropagowały ją inne amerykańskie produkcje filmowe i telewizyjne. Jaki ma to jednak związek z Monty Pythonem?
 


 

Gdy próbuję sobie przypomnieć jakiś skecz Pythonów o zakochanych, mam w głowie pustkę. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to flagowa wersja "Wichrowych Wzgórz". Z drugiej jednak strony, Świętego Walentego i Monty Pythona łączy coś więcej. Św. Walenty jest bowiem nie tylko patronem zakochanych, ale przede wszystkim szaleńców i osób chorych psychicznie. Czyż skecze Monty Pythona nie balansują na krawędzi szaleństwa? Świat absurdu Monty Pythona jest jakby naszym światem wywróconym niejako na lewą stronę, przemaglowanym przez chory psychicznie umysł i wyplutym na ekran. Skecze są irracjonalne, a humor Monty Pythona nie tyle się rozumie, co czuje. Świat Monty Pythona jest jakby zniekształconym odbiciem świata, w którym żyjemy.

Podobnie rzecz ma się z osobą zakochaną, w mózgu której wydzielana jest m.in. dopamina, która zniekształca obraz ukochanej osoby. Nic więc dziwnego, że WHO wciągnęła stan "zakochania" na listę "zaburzeń, nawyków i popędów".

Czy więc zakochanie jest zaburzeniem psychicznym, czy może, na co wskazywałoby całe to walentynkowe szaleństwo, jest po prostu kapitalistycznym spiskiem uknutym przez chciwych kwiaciarzy i producentów perfum? Zwolenników zarówno pierwszej, jak i drugiej teorii zapraszam do obejrzenia walentynkowych gillianimacji wykonanych przez Janosza Dobrosza.

 

Julius Caligo
a prywatnie Szkot na Koniu

 


Poprzedni

Powrót

Następny


do góry

Eric Idle

Michael Palin

Carol Cleveland

Nie bądź obojętny!

  stat4u

www.modrzew.kfubik.pl   © Julius Caligo 2014