Jeśli masz mózg wielkości tic-taca i lubisz głupio chichotać, pooglądaj sobie, bo mógłbyś robić coś gorszego.

John Marwood Cleese

Terry Gilliam

Terry Jones

Graham Chapman


 


8 marca 2014 roku

KOBIETY MONTY PYTHONA

Zarówno w "Latającym Cyrku" jak i firmowanych przez Monty Pythona filmach większość ról kobiecych Pythoni odgrywali sami. Były to najczęściej skrzeczące babsztyle, nazwane przez Chapmana i Cleese'a "solniczkami" od rozszerzającego się ku dołowi kształtu. Były jednak też role powabnych, seksownych kobiet, których Pythoni nie byliby w stanie odegrać właściwie. Do takich ról potrzebowali aktorek.
 


 

Przez "Latający Cyrk Monty Pythona" przewinęło się wiele kobiet, które zagrały bardzo krótkie rólki lub których pojawienie się w skeczu stanowiło jedynie tło. Jednak w przypadku niektórych skeczy Pythoni potrzebowali kobiety będącej w stanie bardziej zaangażować się aktorsko. Pierwszy producent i reżyser, John Howard Davies, zaangażował do serialu Carol Cleveland, której kontrakt obejmował tylko cztery odcinki. Carol szybko przypadła do gustu Pythonom. Jak nikt inny potrafiła wczuć się w ogrywane przez siebie role. W miedzy czasie zmienił się reżyser. Został nim Ian MacNaughton, który chciał mieć w każdym odcinku inną panienkę. Tu Pythoni zgłosili swoje veto. Stwierdzili, że jeśli chce mieć kogoś, kto będzie stał i ślicznie wyglądał, to może sam wybierać panienki, ale jeśli ma być w tym trochę aktorstwa, to oni chcą Carol.

Oprócz Carol, w "Latającym Cyrku" pojawiały się także inne zawodowe aktorki: Rita Davies (zagrała także w "Monty Python i Święty Graal"), Connie Booth (pierwsza żona Cleese'a) oraz żona Erica Idle'a, Lyn Ashley (w napisach ujęta jako Mrs. Idle), jednak to właśnie Carol Cleveland jako jedyna kobieta zagrała we wszystkich seriach "Latającego Cyrku", wszystkich filmach kinowych Monty Pythona oraz w wielu występach na żywo (m.in. najbardziej znanym występie Pythonów w Hollywood Bowl) i jako jedyna nazywana bywa przez Pythonów mianem Pythonetki. Jak wspomina Carol Cleveland: "Pojawiała się czasem w programie Connie Cleese i ówczesna żona Erica, Lyn Ashley, ale tylko sporadycznie. Myślę, że żadna z nich nie chciała się w to angażować; grały dlatego, że były żonami i że John i Eric je przyprowadzali". Carol Cleveland wystąpiła też u boku Pythonów w oratorium Erica Idle'a "Not the Messiah" i pojawi się także w mających się odbyć w lipcu tego roku w Londynie występach na żywo reaktywowanej grupy Monty Pythona.

Poza Carol, najbardziej kojarzoną z Pythonami jest pierwsza żona Cleese'a, Connie Booth. Mimo sporadycznych występów w "Latającym Cyrku", dała się zapamiętać widzom dzięki rolom w dwóch filmach Pythonów "A teraz coś z zupełnie innej beczki" oraz "Monty Python i Święty Graal". Prócz tego, po odejściu Cleese'a z "Latającego Cyrku" współtworzyła wraz z nim jeden z najpopularniejszych brytyjskich sitcomów "Hotel Zacisze", wystąpiła także w wyprodukowanych dla niemieckiej telewizji WDR odcinkach "Monty Python's Fliegender Zirkus".

Kolejną wartą wspomnienia aktorką jest Sue Jones-Davies. Zagrała tylko w jednej produkcji Monty Pythona, jednak jej rola była bardzo znacząca i godna zapamiętania. W filmie "Żywot Briana" wcieliła się w rolę idealistycznej członkini Narodowego Frontu Judei, feministki o imieniu Judyta. Ciekawostką jest fakt, że Sue Jones-Davis w latach 2008-2009 pełniła urząd burmistrza w walijskim mieście Aberystwyth, w którym przez 30 lat film "Żywot Briana" był zakazany. Kiedy pani burmistrz dowiedziała się o zakazie, postanowiła go znieść i zorganizowała "premierowy" pokaz filmu, z którego dochód przeznaczony został na cele charytatywne. Gośćmi specjalnymi projekcji byli członkowie Monty Pythona: Terry Jones i Michael Palin.

Wracając do najsłynniejszej i najzabawniejszej kobiety Monty Pythona, odnowiliśmy dział jej poświęcony. Żeby się z nim zapoznać, wystarczy kliknąć w nazwisko Carol Cleveland.

Julius Caligo
a prywatnie Szkot na Koniu
 

P.S. Dziś jest 8 marca, Dzień Kobiet - stąd tematyka dzisiejszego newsa. Z tej okazji chciałbym życzyć wszystkim kobietom, małym i dużym, seksownym i "solniczkom", wszystkiego najlepszego. Ponieważ nieodłącznym elementem tego święta są kwiaty, zapraszam wszystkie panie do obejrzenia zamieszczonego poniżej programu

"KOMPOZYCJE KWIATOWE"


 


Poprzedni

Powrót

Następny


do góry

Eric Idle

Michael Palin

Carol Cleveland

Nie bądź obojętny!

  stat4u

www.modrzew.kfubik.pl   © Julius Caligo 2014