a
Jeśli masz mózg wielkości tic-taca i lubisz głupio chichotać, pooglądaj sobie, bo mógłbyś robić coś gorszego.

John Marwood Cleese

Terry Gilliam

Terry Jones

Graham Chapman


1 grudnia 2014 roku

"TAK CZY INACZEJ..."
AUTOBIOGRAFIA JOHNA CLEESE'A WKRÓTCE PO POLSKU

Obecny rok jest niewątpliwie rokiem Pythona. Oprócz londyńskich występów "Monty Python Live (mostly)" na ekrany kin wszedł nowy film Terry'ego Gilliama, Terry Jones reżyseruje film z udziałem pozostałych przy życiu Pythonów, zaś Michael Palin wydał trzeci tom swoich pamiętników. Natomiast w zeszłym miesiącu na rynku wydawniczym ukazała się autobiografia Johna Cleese'a "So, Anyway...".
 


Już na samym wstępie należy ostrzec wszystkich fanów, że książka obejmuje tylko okres życia Cleese'a od dzieciństwa do momentu rozpoczęcia prac nad "Latającym Cyrkiem Monty Pythona". Niemniej jednak, w trakcie ponad godzinnej pogadanki z Ericiem Idlem, która odbyła się w Los Angeles przed licznie zgromadzoną publicznością, John zaznaczył, że istnieje duża szansa na tom drugi tej niezwykłej autobiografii.

Tak czy inaczej... oprócz przytaczania faktów i anegdot z własnego życia, John wspomina także życie swojego dziadka (Marwooda Cheese'a) oraz ojca, po czym zabiera czytelników w niezwykłą podróż po wspomnieniach swego dzieciństwa, które spędził w Weston-super-Mare, zarówno w trakcie, jak i tuż po drugiej wojnie światowej, kiedy to w jego rodzinnym domu toczyły się "bitwy" pomiędzy czułym ojcem i skłonną do wybuchów złości matką. Następnie odkrywa przed nami swe szkolne lata jako uczeń i nauczyciel, po czym przechodzi do swej wczesnej komediowej kariery, kiedy to poznał grupę bratnich dusz z Cambridge Footlights, wraz z którymi "wślizgnął się" do programów "The Frost Report" oraz "At Last The 1948 Show".

Tak czy inaczej... autor kładzie nacisk na przedgwiazdorski okres swego życia, który w przypadku innych standardowych autobiografii ludzi show-biznesu bywa często przekartkowywany przez czytelników. Niemniej jednak, pomimo że Cleese skupia się na okresie swego życia, zanim jeszcze stał się sławny, książka pełna jest barwnych anegdot, które bywają często bardzo zabawne, a niekiedy niesamowicie śmieszne.

Tak czy inaczej... książka staje się prawdziwą perłą, kiedy Cleese opowiada o swych wczesnych komediowych praktykach, jakie odbył w Londynie u boku Petera Sellersa, Petera Cooka, Ronniego Barkera oraz przyszłych Pythonów. Ta część autobiografii polecana jest szczególnie osobom chcącym zgłębić tematykę brytyjskiej sceny komediowej lat 60. XX wieku.

Tak czy inaczej... pomimo iż autobiografia kończy się na rozpoczęciu prac nad "Latającym Cyrkiem", autor przytacza w niej wiele ciekawych zdarzeń z własnego doświadczenia, które wywarły ogromny wpływ na jego najbardziej znane scenariusze, odkrywając przed czytelnikiem incydenty, które stanowiły inspirację dla scen z "Hotelu Zacisze" oraz skeczy i filmów Monty Pythona.

Tak czy inaczej... gorąco polecamy i życzymy przyjemnej lektury.

Mamy też wspaniałą wiadomość dla polskich fanów Johna Cleese'a (i Monty Pythona). Już w maju przyszłego roku nakładem wydawnictwa Albatros ukaże się polskie wydanie autobiografii Johna "Tak czy inaczej..." w tłumaczeniu Łukasza Praskiego. Książka zostanie wydana zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak również w postaci e-booka.
 

Julius Caligo
a prywatnie Szkot na Koniu

Źródła:
www.express.co.uk

www.wydawnictwoalbatros.com
 


Na koniec zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu pogawędki Johna Cleese'a z Ericiem Idlem, która odbyła się 18 listopada 2014 roku w Alex Theatre w ramach cyklu "Live Talks Los Angeles" z okazji wydania autobiografii Cleese'a "So, Anyway".

Pogawędka nie dotyczyła wyłącznie książki. Zresztą Eric nie przeczytał autobiografii Cleese'a, żeby "nie spoilerować" (całość w języku angielskim). 


Poprzedni

Powrót

Następny


do góry

Eric Idle

Michael Palin

Carol Cleveland

Nie bądź obojętny!

  stat4u

www.modrzew.kfubik.pl   © Julius Caligo 2014